Nedelja 18. 3. 2018 je bila za nas prav poseben dan. Tega dne smo se predstavili na 14. sejmu Altermed v Celju. Osrednja vodilna nit sejma je temeljila na odnosu do zdravja, da zdravje doživljamo in pojmujemo kot vrednoto. V letošnjem šolskem letu se je naša podružnična šola pridružila mednarodnemu programu Ekošola. Pod okriljem le-te so učenci tretjega razreda posvetili dve delavnici raziskovanju dišeče rastline sivke. Spoznavali smo, da ima sivka tudi zdravilne učinke. Naše delo pa ne bi bilo tako zanimivo in bogato, če ne bi z nami sodelovali gojenci Centra za usposabljanje Elvira Vatovec iz Strunjana in gojenci enote iz Divače. Po lanskoletnem uspešnem sodelovanju smo se odločili, da s tem nadaljujemo tudi v letošnjem letu. V mesecu oktobru smo izvedli delavnico na kateri smo skupaj izdelovali ekološka čistila na osnovi sivke. Pripravili smo sivkine dišeče vrečke, sivkino milo in kopalno sol. V marcu pa smo izvedli drugo delavnico, na kateri smo spoznavali uporabnost sivke v kulinariki. Ta dan smo pekli dišeče piškote, sivkine palčke, sivkine kolačke in sivkino žajbljeve bonbone. Znotraj obeh delavnic pa smo izvedli tudi likovne delavnice na to temo, kot so šivanje dišečih obeskov, izdelovanje mozaika iz sivke, šivanje napisa, poslikava dišečih vrečk, odtiskovanje štampiljk na vrečke, poslikava okrasne lestve za razstavljanje izdelkov ipd. Sadove skupnega sodelovanja smo predstavili na sejmu Altermed. Obiskovalci so se na naši dišeči stojnici zelo radi zaustavili in z zanimanjem poskusili naše okusne jedi. Tretješolca Aljaž in Taja pa sta jim z veseljem odgovarjala na številna vprašanja.

Obenem smo zelo ponosni tudi na četrtošolce in petošolce, ki so na nagradnem natečaju Eko-paket pod mentorstvom Barbare Skalec Volk pripravili v ustvarjalnih delavnicah projekt Mitnica. V natečaju je sodelovalo 169 ustanov, ki so pripravile 1392 izdelkov v petih različnih kategorijah. Naši učenci so v 3. kategoriji učencev druge triade dosegli 3. mesto. Vsi učenci so se z mentorico Barbaro udeležili podelitve nagrade, ki je bila v soboto, 17. 3. 2018. Nagrajencem čestitamo ob uspehu!

Andreja Trobec, koordinatorica programa Ekošola